Kryzys w związku

Wiele osób nie uważa miłości za przeznaczenie czy dar od losu – miłość to decyzja. Sami decydujemy o tym, z kim chcemy spędzić własne życie, z kim chcemy dzielić się problemami i radościami.

Pomoc psychoterapeuty w kryzysie w związku

Pomoc psychoterapeutyKażdy z nas jest jednak odrębną jednostką i niemożliwe jest uzyskanie całkowitej jedni z drugą osobą. Mamy zawsze konkretne oczekiwania i jeżeli druga strona ich nie spełnia – czujemy się zawiedzeni czy niezrozumiani. Gdy negatywne emocje się skumulują, w związku może pojawić się kryzys. Doświadczony psychoterapeuta z Krakowa radzi parom, co robić w takiej sytuacji. Prowadzona terapia par pozwala obu osobom w związku na spokojne skonfrontowanie się z emocjami, wzajemne poznanie swojego punktu widzenia w innych warunkach niż domowe – bez kłótni i sprzeczek. Psychoterapeuta wskaże, na co para powinna zwrócić uwagę w swojej relacji. Wspólnie zostaną dostrzeżone najsłabsze elementy relacji, a psycholog wskaże, w jaki sposób można umacniać więź. Psychoterapia par pozwala też na poprawienie komunikacji między partnerami – nawyki wyniesione z terapii, z pewnością przydadzą się w codziennym życiu i pozwolą na prowadzenie spokojnych rozmów na ważne tematy, bez zamiatania problemów pod dywan. W psychoterapii mogą uczestniczyć zarówno małżeństwa, jak i związki nieformalne – hetero- oraz homoseksualne. Nie jest istotny też staż związku – problemy mogą pojawić się na każdym etapie, ważne jest, by potrafić je rozwiązywać – i to dlatego bardzo często parom przydaje się psychoterapeuta.

Pomoc psychoterapeutyAby jednak taka terapia par była skuteczna, konieczne jest zaangażowanie obu partnerów – jeżeli jedna ze stron idzie na psychoterapię zmuszona przez drugą, wówczas może celowo lub nieświadomie bojkotować wszelkie dążenia do osiągnięcia porozumienia. Tak więc pierwszym czynnikiem, który ma wpływ na powodzenie terapii, są chęci obu stron związku do uzdrowienia relacji. Standardowo spotkania psychoterapeutyczne odbywają się co dwa tygodnie i trwają 70 minut. Choć najczęściej psychoterapię prowadzi jedna osoba – w przypadku terapii par można spotkać się z tym, że w spotkaniu uczestniczy dwóch terapeutów: kobieta i mężczyzna. Wiadomo, że każda płeć skupia się na czymś innym, zwraca uwagę na inne aspekty – dzięki dwóm psychoterapeutom odmiennej płci, możliwe jest uzyskanie jak najszerszego spojrzenia na problemy w danym związku.

Jeżeli więc zależy nam na drugiej, ukochanej osobie i chcemy odżywić związek, ponownie zakochać się w sobie – warto pomyśleć o tym, aby rozwiązać problemy z pomocą doświadczonych psychoterapeutów.

Komentarze są zablokowane