Profilaktyka wzroku, jak i badanie okulistyczne

Badania wzroku są niemiernie ważne, w momencie gdy zaburzona została higiena oka oraz kiedy stwierdzona została wada lub choroba aparatu wzroku. Wada wzroku, która się pogłębia lub zmniejsza powinna być kontrolowana przez lekarza specjalistę w dziedzinie okulistyki.

Metody badania wzroku

badanie wzrokuBadanie wzroku powinno robić się regularnie, nawet wtedy, kiedy sądzimy, że widzimy wspaniale. Rodzaj badania uzależniony jest zazwyczaj od przyczyna, jaka sprawiła że udaliśmy się do okulisty. Dokładne badanie wzroku w Bydgoszczy dzieli się na poszczególne metody. Wykonywane jest w wielu sklepach optycznych, jak i profesjonalnych zakładach okulistycznych i gabinetach lekarskich. Istnieje badanie komputerowe wzroku, które polega na dokładnej ocenie naturalnej krzywizny rogówki oraz wady wzroku. Badanie komputerowa pozwala również na ocenę sprawności oka jako narządu wzroku. Na podstawie powyższego badania okulista może dobrać odpowiednie soczewki korekcyjne. Warto jednak pamiętać, iż takie badanie nie jest w stu procentach dokładne, powodem tego jest to, iż młody człowiek posiada silny mięsień oczny. Mięsień ten dostosowuje moc oka do odległości w jakiej znajduje się dany obiekt, na który chce patrzeć. Komputerowe badanie przeprowadzane jest bez wyłączenia powyższego mięśnia.

badanie wzrokuMoc soczewki powinna być dostosowana do oczekiwań danego pacjenta. Osoba, która widziała dotychczas świat niewyraźnie, nie potrzebuje widzieć od chwili założenia okularów lub soczewek kontaktowych wszelkich jego niuansów i szczegółów. Po dokonaniu badania komputerowego, lekarz specjalista przeprowadza badanie ciśnienia oka. Z aparatury wyrzucana jest dawka powietrza, która odkształca rogówkę, im wyższe ciśnienie, tym rogówka odkształci się w mniejszym stopniu. Podwyższone ciśnienie w gałce ocznej nie musi świadczyć o chorobie, jaką jest jaskra. Innym powodem tej nieprawidłowości jest nadciśnienie oczne, które wynikać może również z ogólnego nadciśnienia. Jednym z ostatnich, a tym samym kolejnym badaniem oka jest sprawdzanie ostrości wzroku. Polega na przeczytaniu przez pacjenta liter umieszczonych na tablicy, w danej odległości. Oceniana jest widoczność zarówno z dali, jak i z bliży. Badanie całego oka przeprowadza się za pomocą lampy szczelinowej. Na początku oceniana jest ogólna kondycja przedniej części oka, jakim jest fragment rogówki do soczewki. Badane jest również dno oka, do wykonania tej czynności lekarz powinien uzbroić lampę szczelinową o dodatkową soczewkę.

Podczas badania dna oka, lekarz okulista ma możliwość rozpoznania wielu chorób aparatu wzroku. Wykonywanie podstawowych badań jest niemiernie ważne, gdyż na ich podstawie ocenić można postęp choroby, pogłębianie się wady lub to, czy działanie naszych oczu jest prawidłowe. Zdrowe oczy oznaczają komfort wyraźnego widzenia, a w następstwie poprawia jakość życia.

Komentarze są zablokowane