Protetyka i implantologia zębów – przydatne dziedziny

Utrzymanie pięknego, białego uzębienia nie jest łatwe. Nawet przy zachowywaniu wszystkich zasad higienicznych mogą pojawić się ubytki, czasem zęby trzeba usunąć. Im mniej czasu poświęcamy na mycie zębów i wizyty kontrolne, tym większe prawdopodobieństwo, że z czasem nasze zęby będą się bardziej psuć i być może trzeba będzie je usunąć.

Protetyka i konieczne zabiegi

ProtetykaZęby poddane są ekstrakcji z powodów takich jak stan zęba nie pozwalający na leczenie, ząb powoduje dolegliwości bólowe i zbiera się przy nim ropa (głównie zęby mądrości), czy też kiedy zęby są bardzo stłoczone i nie ma dla nich miejsca w linii zębowej. Czasem usuwa się też zęby przed założeniem aparatu ortodontycznego, czy kiedy ząb dostał ułamany. Co możemy zrobić kiedy ząb lub wiele zębów zostało usuniętych? Podczas noszenia aparatu szpara może zostać zamaskowana, jednak to jedyny taki przypadek. Jeśli brakuje nam pojedynczego zęba to warto sięgnąć po pomoc implantologia, natomiast jeśli ubytków jest więcej to przyda się protetyka zębów w Rzeszowie. Implanty są obecnie tak zaawansowane, że nie będą się wyróżniały na tle naturalnych zębów. Można dobrać je pod względem kształtu, wielkości oraz koloru. Implanty nie są tanie, ale jeśli nie chcemy mieć przerw między zębami to jest to jedyne dobre rozwiązanie. Jeśli braków jest więcej to przyda się proteza zębowa.

ProtetykaMoże być częściowa (na kilka zębów) lub całościowa (na górny lub dolny łuk lub szczęka całościowa). Są one wykonywane z akrylu, czyli gładkiego materiału, który jest bardzo łatwy w czyszczeniu, a przy tym jest odporny na ścieranie się (może za to pękać przy mocnym uderzeniu). Najpierw pobiera się wycisk szczęki, żeby na tej podstawie protetyk przygotował protezę. Później będzie ona jeszcze przymierzana i dopasowywana tak, by noszenie jej było komfortowe, a szczęka się nie przesuwała podczas jedzenia czy mówienia. Proteza montowana jest na małych metalowych zaczepach, a także stosuje się kleje do protez, dzięki którym trzymają się one jeszcze lepiej, a przy tym drobinki jedzenia nie będą po nie wpadać. Zdecydowanie protetyka i implantologia są dziedzinami które będą się rozwijać i na które będzie coraz większe zapotrzebowanie. Każdy chce cieszyć się pięknym uśmiechem, a jeśli nasze naturalne zęby są zniszczone i musiały zostać poddane ekstrakcji to sięgnięcie po protezy jest najlepszym i najbardziej logicznym rozwiązaniem.

Warto wspomnieć o tym, że protezy wykonywane raz na pięć lat są refundowane, dzięki czemu dostajemy je za darmo (dotyczy osób, którym brakuje przynajmniej pięciu zębów).

Komentarze są zablokowane