W sieci uzależnień

Uzależnienie to przymus wykonywania danej czynności, charakteryzujący się niemocą związaną z jej zaprzestaniem. Najczęściej spotykamy się z terminem, gdy mówimy o nadużywaniu alkoholu, narkotyków lub leków, jednak w psychologii zakres ten jest dużo szerszy.

Kiedy przydają się ośrodki leczenia uzależnień?

ośrodek leczenia uzależnieńPraktycznie każda czynność wykonywana przez człowieka może skutkować uzależnieniem. Rozwój technologii, połączony z dynamicznie rozwijającą się kulturą, rodzi zupełnie nowe przymusy. Jeszcze trzydzieści lat temu nie można było mówić o uzależnieniu od internetu, w tym Facebooka, czy gier online. Portale społecznościowe są o tyle niebezpieczne dal osób podatnych, że mogą prowadzić do zespołu abstynencyjnego, który jest identyczny jak w przypadku alkoholików, czy lekomanów. Jak rozpoznać u siebie przymus wchodzenia na Facebooka? Jeśli pierwszą i ostatnią czynnością, jaką wykonujemy w ciągu dnia jest wejście na portal, czujemy dotkliwą pustkę bez dostępu do internetu i uczucie ciągłego niepokoju, to powinniśmy się zastanowić się, czy nie jesteśmy uzależnieni. W naszym kraju istnieje niejeden ceniony ośrodek leczenia uzależnień.

ceniony ośrodek leczenia uzależnieńNajczęściej terapie koncentrują się na problemach związanych za nadużywaniem alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych, jednakże każdy rodzaj uzależnienia może być w Polsce leczony. Istnieje kilka ośrodków, które specjalizują się na grupie uzależnień od nowych technologii. Jak wyglądają terapie? Najważniejsze w każdej terapii jest otwarcie się i chęć pracy nad sobą, oraz swoimi nawykami. Istotne jest, żeby szczerze i odważnie mówić, zwłaszcza wtedy, kiedy podczas trwania leczenia zdarzają się chwile słabości. Należy też przygotować się na silne poczucie dyskomfortu, gdyż mówienie o uzależnieniu bywa bardzo krępujące. Nie ma się co dziwić, skoro uzależnienie od internetu jest zjawiskiem nowym, ciągle się rozwijającym, i na pierwszy rzut oka znacznie mniej destrukcyjnym, niż alkoholizm, czy lekomania. Mimo, iż sama decyzja o podjętym leczeniu bywa bardzo ciężka, to jeszcze trudniejsze jest zauważenie u siebie symptomów przymusu. Człowiek jest cały czas silnie związany z internetem, chociażby w pracy, gdy wykonywane obowiązki wymuszają działanie w jego przestrzeni. Dostęp do informacji zawartych w sieci rodzi silne zobowiązanie sprawdzania lub kontrolowania.

Istotna jest też konstrukcja komunikatów na Facebooku, która przyciąga uwagę i pozwala na swobodną akceptację lub odrzucenia go za pomocą prostych symboli, takich jak kciuk uniesiony w górę, czy któraś z różnokolorowych emotikon. Warto zastanowić się, czy spędzana ilość czasu nie kwalifikuje się jako uzależnienie.

Komentarze są zablokowane